Варена риба в раціоні курей

Вареная рыба в рационе кур
Реклама

Секрети правильного годування

На вулиці вже морозно. Я з повним відром корму йду в курник. Птахи підходять до мене, заглядають у відро, цікавлячись, що ж їм принесла на цей раз. Вони топчуться біля мене, з нетерпінням чекаючи, коли ж розкладу їжу по годівницях. Відразу ж активно починають клювати, не копошачись і не розбираючи на смачне і не дуже. Клюють з апетитом, не перебігаючи від однієї годівниці до іншої.

Це правильна поведінка курей при годуванні. Хоча у мене не завжди було так. Раніше, коли я з’являлася в курнику з повним відром корму, кури напролом кидалися до мене, змітаючи все на своєму шляху. Стрибали на відро з мішанкою, клювали мої руки, одяг і взуття, намагалися зжерти фіксатори на куртці і стрази на шапочці. Вони ніколи не чекали, поки я розкладу корм, намагаючись вихопити його з моїх рук. Потім починали активно в ньому ритися, намагалися забратися в годівницю з ногами, хоча ящик зроблений з таким розрахунком, щоб ритися в ньому було незручно. Потім починали буквально викладати корм на підлогу, норовлячи щось відшукати на дні годівниці. Перебігаючи з одного місця на інше, намагалися вскочити у вольєри з іншими курми і прослизнути до їх годівниць, а раптом я поклала тим щось смачніше? Птах був нервовим, абсолютно некерованим. Але ж корму у відрі було рівно стільки, скільки я кладу і зараз.

Потрібно було розібратися, в чому все-таки справа. Довелося покопатися в літературі, порадитися зі знаючими людьми. І ось що вдалося усвідомити.

Як відомо, кури їдять багато, і тому будь-який корм швидко закінчується. Здебільшого те, що рекомендується по годівлі курей, продиктовано не лінню, а бажанням зберегти сили господаря птиці, заощадити корм.

Вивчаючи це питання, я дізналася, що хтось годує курей одним сухим комбікормом, хтось його запарює, хоча на мішку великими літерами написано «не запарювати», хтось сипле в мішанку дрібні камінці та пісок, а інші додають у раціон птиці пінопласт і стверджують, що він життєво необхідний курці.

Спочатку теж намагалася нагодувати курей сухим комбікормом. Прочитала напис на упаковці, переконалася, що в складі комбікорму є всі необхідні поживні речовини. Тільки кури від такого годування виглядали постійно зовсім голодними. Не оцінили комбікорм. Якщо насипати його в окрему годівницю, то до комбікорму кури підійдуть в останню чергу.

Потім десь прочитала, що в комбікорм необхідно додавати премікси. Спробувала робити і це – не допомогло.

А потім настав час, коли мої кури зовсім перестали нести яйця. З Інтернету дізналася, що причиною такого явища може стати ожиріння, тому вони і не несуть яєць. «Урізати раціон! Годувати мало і сипати менше. Тоді курка не буде копатися в годівниці, і комбікорм буде витрачатися менше» – так рекомендували фахівці. Спробувала зробити так, але досвід не підтвердив справедливість такої поради.

Якщо поспостерігати за куркою на вільному випасі, то побачимо, що вона весь час риється в опалому листі, на компостній купі, в грядках городу. Що ж вона там вишукує? Насіння бур’янів, різноманітну зелень? Зовсім ні! Курка вишукує жучків-черв’ячків і різні личинки. У них є усі необхідні для харчування курки елементи, а все інше – так, доповнення до раціону.

Позбавивши курку вільного випасу, закривши її у вольєр, людина залишила птаха без того головного, чим курка харчувалася раніше, – без білкового корму.

Після експериментів з різними комбікормами, преміксами і вітамінними добавками стала давати курям… варену рибу. І роблю це тепер кожен день. Для цього підходить будь-яка риба – кілька, бички, різні рибні відходи, виловлені особисто, якщо хтось займається риболовлею.

Комбікорми і зерно для моїх курей насипані в окрему годівницю і весь час доступні для птиці. Овочі тепер не варю, а дрібно рублю січкою. Взимку даю птиці моркву, топінамбур, звичайно, гарбуз і кабачки, капусту, якщо є. Останні просто розрізаю на дві частини.

З вітамінних добавок даю риб’ячий жир і дріжджі.

Одного разу прочитала в «Хазяїні», що курям краще не давати хліб, а якщо і давати, то потрібно нарізати його кубиками і ні в якому разі не замочувати. Хоча я не виключаю повністю з раціону годування курей. Намочую його трохи і відразу ж згодовую птиці. Погано, якщо хліб закисне або запліснявіє, а так кури його охоче скльовують.

Також кури люблять попити водичку, тільки чисту, а взимку ще й тепленьку. Знаю, що є господарі, які дають птиці сніг. Але якщо ви розтопите сніг, то побачите, як мало води з нього виходить.

Важливі також і самі умови утримання. Приміщення, де зимують мої кури, –
це не опалювальний дерев’яний зруб з підлогою і стелею. У ньому цілодобово горить одна лампочка. Потрапляє світло і через вікно. Зруб утеплила на совість: при -10°С на вулиці в ньому нульова температура. Вода, якщо її міняти щодня, не встигає замерзнути.

Годую своє поголів’я 1 раз на день, курчат – 2 рази. Зимові курчата на вареній рибі виростають міцненькими і відходу майже не буває.

В. С. ГОРЛЕНКО. смт Царичанка
Дніпропетровської обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ