Корова на подвір’ї

Корова на подворье
Реклама

Читати російською мовою

Корова здавна вважалася годувальницею сім’ї. Багато власників подвір’їв намагаються утримувати корів і зараз, хоча їх кількість в приватному секторі з року в рік скорочується. І не тільки через клопіт по догляду і годівлі. Перше і найважливіше: корову треба любити! У неласкавих і байдужих господарів вона багато молока не дасть.

Корова – розумна тварина і запам’ятовує значення окремих слів. Коли вирощуєте теличку – вчіть її командам. Чітко вимовляєте «Встань на місце!», «Підніми ніжку!» (в нагоді при доїнні в майбутньому), «Пішла!» і т. д. Домагайтеся того, щоб теличка виконувала ваші команди. Спочатку їй знадобиться ваша допомога. Це навчання спростить догляд за коровою, і з часом ви зрозумієте, що це не складно. Не смійте бити і кричати на корову. Від цього тварина може притримувати молоко.

З шести місяців корову вже можна привчати до майбутньої віддачі молока. Для цього погладжуйте їй вим’я, торкайтесь сосків, руками проводьте по тілу від середини живота до ніг. Потрібно також подбати, щоб корові було зручно в стійлі, не заважала і не тиснула прив’язь. Вбийте в стіну залізний гак, до якого тварину і прив’язуйте. Обов’язково нашийник з мотузкою або ланцюгом повинен з’єднуватися через карабін, щоб корова не плуталася в прив’язі.

Багато господарів з побоюванням чекають отелення своєї корови. Мені пощастило побувати на цій процедурі у своїх родичів у Харківській області рік тому. Головне, не панікувати і діяти. Їй можна допомогти!

Для початку корову варто прив’язати під час переймів, інакше при різких поворотах вона може пошкодити ніжки теляти або порушити нормальне положення плода. Готуючись до цього важливого моменту, моя тітка обливала задню частину корови теплою водою з розведеною в ній марганцівкою світло-рожевого кольору, хвіст витирала чистою ганчіркою. У важкий для корови момент головне – дотримуватися чистоти у всьому. Наприклад, всі в цей момент підстригли нігті, помили руки з милом, розчином марганцівки прополоскали і змастили рослинною олією. Поблизу зовнішнього отвору родові шляхи корови потрібно змастити заздалегідь прокип’яченою олією і чекати появи плоду. Після того, як покажуться ніжки малюка, необхідно перевірити положення голівки – чи лежить вона на них. Слава Богу, якщо теля народиться без проблем, але якщо голівка лежить неправильно, то необхідно відсунути плід трохи назад (вглиб), злегка натискаючи на нього.

Заздалегідь мої родичі вже підготували чисту міцну мішковину, якою можна утримувати малюка. При затяжному отеленні можна допомогти корові тільки під час переймів, потихеньку і злегка витягуючи теля. Слиз з носа і рота теляти витирали м’якою тканиною. Краще заготовити ганчірок якомога більше і завжди мати їх під рукою.

Навколоплідну рідину можна зібрати в таз і дати випити корові, щоб швидше пішов послід. З тією ж метою можна дати їй облизати теля. Як тільки малюк з’явиться на світ, необхідно обробити його пуповину. Після ретельно обтерти і віднести його в іншу половину сараю, в приготоване ложе, при цьому, якщо прохолодно, укутати в чистий теплий одяг (наприклад, фуфайку) і накрити старою ковдрою.

Приблизно через годину теля висихає і його можна напоїти молозивом, але фуфайку не варто знімати аж до наступного ранку. Після другого напування теля вже може почати стрибати і йому ковдра не знадобиться.

Поїли ми теля 4 рази на день, починаючи з 1,5 л і додавали кожну добу по 1 л, а з 10-го дня давали йому молока досхочу. Випоювали теплу кип’ячену воду – по 0,5 л на день, а з 4-го дня – настоєм сіна (залити сіно окропом і настоювати близько 2 годин). У 6-денному віці теля вже починало пробувати сухе сіно.

Поруч з корівником повинні знаходитися предмети по догляду за твариною: ганчірки, скребниця, щітка, масло або крем для змащення сосків. Деякі також поруч тримають і 1 пляшку олії для випоювання корови при здутті рубця (тимпанії). Випоюють прямо з пляшки, вставивши шийку в рот за щоку. Роблять цю процедуру акуратно, не поспішають, щоб тварина не поперхнулася. На поперек їй кладуть товстий мішок, змочений холодною водою, і роблять клізму приблизно з 7 л води кімнатної температури. Зі слів тих, хто таку процедуру проводив, то здуття проходить швидко.

Кожен розумний господар має завжди в запасі кісткове борошно, деревне вугілля, сіль і крейду для мінеральної підгодівлі. Можна ці добавки приготувати і вдома. А зрозуміти, що тварина відчуває мінеральну нестачу, можна за хвостом: він стоншується, на ньому кошлатиться шерсть. До речі, при нестачі солі в годуванні у корів телята у них народжуються слабкими і схильними до проносів.

Тепер про доїння корови. Перед початком хвіст прив’яжіть до ноги корови, під час доїння не годуйте, а ласкаво розмовляйте з твариною і вона віддасть якісне молоко.

Корову напувати варто теплою водою, так як і холодна, і гаряча вода тільній корові заборонена. У сараї у моїх харківських родичів завжди стоїть вода в стійлі, так як це дає хороший удій. Наприклад, після другого отелення надоювали від своєї Кнопи 30 л молока на день, сіна вона з’їдала при цьому 20 кг, а води випивала близько 90 л. Крім того, їй згодовували два з гаком кілограмів сухарів, висушених з недоїдків, які їм носили ті, хто брав молоко. Влітку годували вирощеною на ділянці травою. Деякі радять поїти корову настоєм кропиви.

Про телят варто сказати особливо: хто хоче мати добрий молодняк – не шкодуйте молока для них.

Данило ГОЛОВАНЬ,
фельдшер.
м. Київ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ