Фазан: годування, розмноження, профілактика хвороб

Фазан: кормление, размножение, профилактика болезней
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

 1. З чого почати?
 2. Годування
 3. Розмноження фазанів 
у домашніх умовах
 4. Годування 
пташенят
 5. Профілактика 
хвороб

Завдяки виключно гарному зовнішньому вигляду і високим смаковим якостям м’яса звичайний фазан є одним з найцінніших птахів нашої фауни. До недавнього часу їх розводили в основному в мисливських господарствах – для поповнення чисельності. Останнім часом фазанів все частіше можна зустріти на подвір’ї дачників і фермерів. Цю екзотичну птицю розводять і вирощують не тільки заради смачних дієтичних яєць і м’яса, але і просто для краси і задоволення.

З чого почати?

Якщо ви вирішили обзавестися фазанами, перш за все, потрібно підготувати просторий вольєр з невеликим пташником і ділянкою для вигулу. Вольєр складається з дерев’яного або металевого каркаса, обтягнутого металевою сіткою. Зверху також натягують сітку, але не металеву, а капронову або нитяну.

Фазани – птиці полохливі, вони болісно реагують на будь-який різкий звук, «свічкою» злітають вгору і можуть поранитися об металеву сітку. Над частиною вольєра можна зробити навіс, куди птахи зможуть сховатися від прямих променів сонця і дощу.

Типи і розміри вольєра розрізняються в залежності від мети утримання фазанів і їх кількості. На одну особину потрібно 1,5-2 кв. м площі у вольєрі, а для пари в період розмноження необхідно 9,3 кв. м. Фазанів утримують зграями або парами. Іноді для пар вольєр ділять на секції. Молодняк зазвичай утримують окремо від дорослих птахів.

Розміщують вольєр на сухій ділянці, бажано, з піщаним ґрунтом і глибоким заляганням ґрунтових вод. Якщо місце, де встановлюють вольєр, розташоване на глинистому ґрунті, то необхідно замінити його верхній шар (30-40 см) річковим піском або дрібним гравієм.

Найбільш часто розводяться на присадибному господарстві мисливський, королівський і сріблястий фазани, які добре переносять навіть сильні морози. Тому для них не потрібно будувати сараїв з додатковим обігрівом. Однак необхідно подбати, щоб у них був чистий, сухий, добре вентильований пташник з теплою сухою підстилкою.

Утеплений сарай з додатковим обігрівом обладнують лише для теплолюбних декоративних видів. Його будують з подвійного шару дощок, проклавши між ними теплоізоляційний матеріал. Такий самий шар розміщують між дахом і стелею. Сарай повинен бути не нижче вольєра. У ньому розташовують опалювальні прилади, проводять електроосвітлення. Взимку, в сонячну погоду, навіть теплолюбних фазанів можна випускати в вольєр, але двері в сарай повинні бути при цьому відкриті – птах повинен мати можливість сам вибирати, де йому перебувати.

В кожному вольєрі потрібно обладнати пісочну ванну, яка складається з дерев’яного ящика розміром 100x80x15 см, наповненого сумішшю золи і піску (5 відер піску і 2 відра золи). У пісочній ванні фазани періодично охоче «купаються», звільняючись від зовнішніх паразитів. Недекоративні види фазанів полюбляють для відпочинку сходи, сідала, корчі або просто кущі, так що ці об’єкти обов’язково повинні бути у вольєрі.

Сідала можна зробити з брусків м’яких порід дерева такого діаметру, щоб птах зміг охопити його повністю кігтями. Сідала встановлюють в такій кількості, щоб всі фазани, що знаходяться у вольєрі, могли одночасно на них розташуватися.

Якщо верх вольєра сітчастий, то навіси треба встановити над годівницями (щоб уникнути попадання води під час дощу) і у задній частині стінки (щоб фазани могли сховатися від негоди).

Годування

Для того, щоб фазани не хворіли, швидко набирали вагу, не втрачали несучості необхідно правильно організувати процес годування. Найоптимальніший варіант – застосування сухого типу спеціалізованими повнораціонними комбікормами у вигляді гранул. Останнім часом виробники почали випускати спеціалізовані корми для різних вікових груп фазанів – 
крупка «Старт» (1-6 тиждень), продуктивний (з 7 тижнів), для дорослих тварин (фініш, несучка тощо). Ці корми забезпечують фазанам повноцінне раціональне харчування, насичене всіма необхідними поживними елементами і добавками.

Дорослому птаху в осінньо-зимовий період дають 75 г комбікорму на добу. У період розмноження маточному поголів’ю добову норму споживання комбікорму збільшують до 105 г.

У літній період птах охоче поїдає зелені і соковиті корми (траву, ягоди, коренеплоди). Прикорм потрібно вводити в раціон поступово, починаючи з мінімальних порцій.

При утриманні фазанів в домашніх умовах багато птахівників застосовують змішане харчування. Молодняк годують спеціалізованим комбікормом, а дорослих птахів – зерновими сумішами і мішанками. Вранці дають вологі мішанки (вони повинні бути свіжоприготованими і підігрітими). Основу раціону повинні складати зернові корми (пшениця, кукурудза в подрібненому вигляді, пшеничні висівки, вівсяна мука, сорго, зернобобові).

При змішаному годуванні в раціон фазанів в достатній кількості входять зелені корми – прекрасне джерело вітамінів і корисних мінеральних речовин. Фазани із задоволенням їдять кропиву, конюшину, зелень гороху, люцерну, ягоди, овочі та фрукти. Перед згодовуванням зелень подрібнюють і додають до складу вологої мішанки або ж кладуть в окрему годівницю для зеленого корму.

Взимку фазанам дають трав’яне борошно, його розпарюють і підмішують в мішанку. Готують мішанки на основі вареної картоплі, тертої моркви, додають в корм листя капусти, яблука, ягоди горобини та інші овочі, фрукти і ягоди, як у вареному, так і сирому вигляді.

При змішаному годуванні обов’язково додають корми тваринного походження: сир, м’ясо-кісткове і рибне борошно, дрібно посічені рибні і м’ясні продукти. Також фазанам можна давати личинок тутового шовкопряда, лялечок і личинок шкідливих садових комах, личинок хруща. Личинки – відмінне джерело білка.

Корисно давати фазанам макуху олійних культур (соняшника, сої). У них багато фосфору, калію, білка і рослинного жиру. Деякі птахівники додають в мішанки невелику кількість соняшникової олії. В якості вітамінних добавок використовують дріжджі, риб’ячий жир, спеціальні вітамінні комплекси, до складу яких входять вітаміни, макро- і мікроелементи, які забезпечують ріст і життєдіяльність птиці.

В окремій годівниці постійно повинні перебувати або дрібна фракція гравію, або подрібнений вапняк або черепашник, або великий пісок. Вони необхідні для перетирання їжі в м’язовому шлунку птиці.

Розмноження фазанів у домашніх умовах

Багато видів фазанів здавна розводять в неволі. Маточне поголів’я формують з молодих здорових птахів: самок – у віці 8-18 місяців, самців – у віці 1-2,5 років. Бажано вибирати на плем’я фазанів великого розміру, хорошої статури, отриманих від найбільш яйценосних самок. Термін експлуатації батьківського стада мисливського фазана обмежується 2-3-ма роками, потім птахів вибраковують і замінюють більш молодими. Фазанів поміщають у вольєри зазвичай при співвідношенні: 1 самець і 2-3 самки (крім стабільно моногамних видів, які треба селити парами).

Через 14-20 днів після початку токування самки фазанів починають нести яйця. Розміри яєць і їх кількість у різних видів різні. Наприклад, у самки фазана звичайного в кладці, як правило, буває 8-18 яєць, у королівського – 6-8, у срібного фазана – 9-15, у алмазного – 6-12. Несучість фазанок з початку кладки швидко підвищується і до кінця травня – початку червня досягає максимуму, а потім починає поступово знижуватися. Закінчується яйцекладка у різних видів фазанів в червні-липні. Від однієї самки можна отримати близько 50 яєць.

Фазанки – не надто турботливі матусі. Тому яйця у неї забирають і виводять пташенят в інкубаторі або ж підкладають куркам-бентамкам або індичкам.

Годування пташенят

Існує безліч схем годування молодняка в домашніх умовах. При будь-якій з них вода в поїлках повинна бути завжди в достатку: чиста, свіжа, трохи підігріта. Можна використовувати чашкові, жолобкові або проточні поїлки.

Найбільш поширені і перевірені досвідом схеми годування:

 • Перші дні годуємо подрібненим курячим яйцем, якщо є можливість, додаємо в раціон дрібних борошняних черв’яків. Випоюємо фазанят свіжим кислим молоком.
 • З п’ятого дня можна включати в раціон молодняка зварену на молоці пшоняну кашу і посічену зелень. У віці 6-7 тижнів вони вже вільно літають, їжа для них повинна бути більш різноманітною: корми тваринного походження (збиране молоко, свіжий некислий сир, живі комахи і їх личинки), м’які (трава й овочі), зернові (просо, вівсянка, дроблена кукурудза, січка ячменю).
 • У перші два тижні життя молодняк годують 10 разів на день, до двомісячного віку – 7 разів, з 2-х до 3-х місяців – 4-5 разів, пізніше – 3 рази на день. Дорослих фазанів годують 2 рази на день.

Має право на життя і інша схема годування: в перший день життя пташенят годують білком круто звареного курячого яйця і кислим молоком. На другий-третій день дають мурашині яйця, подрібнену зелену цибулю і кропиву. З четвертого дня в раціон вводять пшоняну кашу, подрібнені конюшина і шпинат, товчену шкаралупу яєць. З шостого дня в кашу додають по 0,02 г солі і крейди в розрахунку на кожного пташеня. На восьмий день разом з кашею дають пшеничні висівки (0,3 г) і кісткове борошно (0,05 г). З 12-го дня вводять пшоно. Місячним пташенятам в раціон вводять вівсянку і роздроблену пшеницю, а в двомісячному віці – недроблене зерно і в достатку зелені корми. При цьому пташенятам потрібно давати вітамінні комплекси і добавки.

Профілактика хвороб

При промисловому розведенні фазанів їх обов’язково вакцинують проти:

  1. хвороби Ньюкасла,
  2. віспи фазанів,
  3. інфекційного ларинготрахеїту,
  4. хвороба Марека.

При розведенні в домашніх умовах обов’язкова вакцинація від хвороби Ньюкасла.

 • Також для профілактики бактеріальних інфекцій бажано пропоїти фазанів антибіотиками: еритроміцином (у перші 20 днів життя – 40 мг на пташеня, в період з 21-го до 30-го дня – по 60 мг);
 • Біовітом-40 (в перші 10 днів життя – 
20 мг на пташеня, з 11-го по 20-й день – 25 мг, з 21-го по 30-й день – 
30 мг).
 • Для профілактики кокцидіозу використовуємо на вибір препарати: Байкокс 2,5%, Солікокс або Ампроліум 22%.
 • Для підтримання здоров’я птахів обов’язково потрібно забезпечувати їх вітамінно-мінеральними комплексами.

Єлизавета МАРТОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ