ВІЙНА ТА ЗДОРОВ’Я

ВІЙНА ТА ЗДОРОВ'Я
Реклама
Читати російською мовою

Нашому будинку дуже пощастило: на четвертому поверсі живе Світлана Андріївна, яка працює вже 20 років на «швидкій допомозі». Що це означає – не секрет. За медичною консультацією до неї звертаються і вдень, і вночі. У будинковому чаті тільки й читаєш: Світланочко Андріївно, порадьте, що робити – у Діми кашель уже легені порвав… Друга пише, що дитина чимось отруїлася. Третя… Як тільки в неї вистачає терпіння відповідати на всі ці скарги. А часто трапляється, що кидає всі свої домашні справи, щоб на власні очі побачити хворого.

Є, виявляється, у нас душевні лікарі, які не перетворилися на користолюбців, як багато наших «спадкоємців» Гіппократа. Днями разом поверталися додому з магазинними покупками, поцікавився: з якими скаргами зараз, під час війни, найчастіше викликають «швидку»? Змінилося щось?

– Змінилося… І значно. Ось сьогодні вночі виїжджали до чоловіка в передінфарктному стані, – ділиться Світлана Андріївна. – Розповідаю про це, бо в нього була дуже нетипова картина: почалося з розладу шлунково-кишкового тракту, знизився пульс, його кидало то в жар, то в холод. Картину прояснила кардіограма, і ми швидко направили людину в стаціонар. А йому всього 43 роки.

Інфаркт значно помолодшав. Раніше ми виїжджали здебільшого до літніх людей, а тепер наші пацієнти – люди і середнього віку, і зовсім молоді. На жаль, зараз стало більше серцево-судинних захворювань – такого до війни не було. Також багато людей із різними нервовими проблемами. Це проявляється в істериці, спробах суїциду. Здебільшого – це жінки від 40 років, частіше переселенці, які втратили близьких і своє майно. До речі, значно збільшилася кількість суїцидів. Минулого тижня чоловіка рятували – напився пігулок, син загинув на фронті. Таке пережити важко. Був випадок, наклала на себе руки зовсім молода дівчина, щойно одружилися, а тут війна – і кохану людину вона втратила. Але найчастіше добровільно йдуть із життя пенсіонери, які залишилися без підтримки.

А загалом нинішня тенденція така: люди забули, що в них є гіпертонія, мігрень чи ГРЗ. Дехто з хронічними захворюваннями перестав пити пігулки й виправдовує свої дії так: «Я ж добре почуваюся, навіщо приймати медикаменти. Вони дорогі зараз. Грошей немає на прожиток». Люди роблять вибір на користь їжі, а не ліків. А потім настає криза –
і викликають «швидку».

Багато хто переживає стреси через повітряні тривоги та відключення електрики. Темрява дуже погано впливає на психіку – у людей навіть виникають серцеві напади. Особливо страждають самотні люди похилого віку. Їх шкода. Шкода і хлопців, які повернулися з фронту – тимчасово, на ротацію, або через поранення. Коли виникає гострий стресовий фактор – перші два тижні люди не хворіють. Потужний викид адреналіну змінює роботу імунної системи. Але вона має короткостроковий ефект. З часом хвороби їх наздоганяють.

– А як проявляє себе «ковід»? – поцікавився в лікаря.

Світлана Андріївна стверджує, що ця інфекція нікуди не поділася. Люди хворіють і на цю заразу – може масштаб дещо знизився. На перший план вийшли інші болячки. Багато неприємностей проявляться пізніше – після війни, – переконана лікарка.

Офіційна медична статистика дотримується тієї ж думки: 70% наших громадян пережили стрес і психотравми, але тільки 2% звернулися до фахівців. Кожен п’ятий матиме негативні наслідки для психічного здоров’я. Кожен десятий матиме наслідки середньої тяжкості або отримає важку хворобу. Через війну, за словами міністра охорони здоров’я Віктора ЛЯШКА, фахова допомога знадобиться близько 15 млн наших громадян, при цьому 3-4 млн потрібно буде призначати медикаментозне лікування.

– Навіть на тих, хто зміг стійко перенести перший рік війни, чекає ментальне виснаження, адже звикання до постійного перебування в умовах воєнних дій також може мати негативний вплив на психічне здоров’я, – зазначив Ляшко. МОЗ нещодавно опублікувало цифри: наразі по допомогу до психологів і психіатрів звернулися 650 тисяч українців. При цьому близько 71% громадян відчували останнім часом стрес або сильну нервозність, половина опитаних відчувають тривожність і напругу. У 20-30% людей, які пережили травматичні події, може розвинутися посттравматичний стресовий розлад.

Через пандемію, а тепер і через війну, українці стали рідше звертатися до лікарів у профілактичних цілях, як результат – зростає кількість онкологічних хвороб, виявлених на пізніших стадіях, що значно впливає на ефективність і тривалість лікування. Такий невтішний прогноз дає офіційна медицина.

Хочеться просто вийти на вулицю і кричати на все горло: «Люди, дорогі, не запускайте свої хронічні захворювання, – каже лікар. – Бо є така розхожа фраза: війна і в’язниця – найкращі ліки від виразки шлунка. Якоюсь мірою це справді так, бо коли людина стикається з реальною небезпекою і відбуваються викиди адреналіну, організм справді мобілізується, і хвороби на певний час відступають. Але вони нікуди не діваються. Через те, що люди не звертаються до лікарів – або немає такої можливості, або відкладають на «потім після війни» – захворювання тільки посилюються. І коли настане мир, доведеться мати справу із запущеними хворобами, які набагато важче лікувати».

Бідні ми, українці, скільки випробувань звалилося на нашу голову, а скільки бід чекають на нас попереду!

Олександр СОЛОМКА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ