Трійця

Троица
Реклама

Читати російською мовою

2021 – 20 червня 2022 – 12 червня 2023 – 4 червня
2024 – 23 червня 2025 – 8 червня  

Цитата номера
Діла добрих оновляться,
діла злих загинуть…
Тарас ШЕВЧЕНКО.

Вона завжди припадає на неділю, не скасовується і не переноситься. На п’ятдесятий день після Великодня відзначається День Святої Трійці, одне з найбільших народних свят. Ще цей день називають Зеленими святами і все, що можна, прикрашають гілками берези і зеленню – кімнати, лави, вікна, коридори, хату зовні і всередині, хвіртки і палісадники, і навіть запряжених коней (у кого вони, звичайно, є). Підлоги в будинках і храмах в цей день зазвичай встеляють травами і квітами. Жінки несуть в церков святити спечені короваї та іншу домашню їжу. Всі урочисті та ошатні, одухотворені та світлі обличчями, в руках тримають букети квітів і березові гілочки. Дуже чудово і зворушливо день трійці описаний в романі І. С. Шмельова «Літо Господнє», у творах М. В. Гоголя та інших письменників.

Це свято сягає своїм корінням у старозавітні часи. На згадку про дарування святому пророку Мойсею божественних заповідей на горі Синай і в подяку Богу за плоди земні – свято припадало до дня завершення жнив. Для християн зішестя Святого Духа на апостолів змінило сенс цього дня, наповнивши його шануванням Пресвятої Трійці і зеленою повнотою молодого літа, символом якого стали берізка, квіти і трава, які весь Троїцький тиждень прикрашають наші храми, а з храмів, освячені, рятівниче йдуть в наші будинки.

Служба в цей день по-особливому урочиста. Після молебню хлібний дух скликав народ в зелені гаї. Дівчата йшли розвивати вінки і стрункі берізки, вбрані ними ще напередодні, в четвер. А самі вили на ходу свіжі зелені корони. Розвиваючи раніше звиті на березах, гадали про своє майбутнє. Якщо вінки зів’яли або розсипалися, це обіцяло безшлюбність або довге очікування судженого. А ті, що добре збереглися, віщували швидке заміжжя.

Увечері всі вінки кидали в річку, і не руками, а скидали, нахиляючись над водою, ворожили про свою долю. Вважалося, що якщо вінок потоне, то дівчину, яка кинула його, зрадить милий. В яку сторону попливе вінок, що не потонув, в тій стороні і жити їй в дружинах.

В День Святого Духа – він святкувався в понеділок після Трійці – намагалися зв’язати розірвані відносини з близькими, загладити непорозуміння і розбіжності з дітьми, забути старі образи.

Завершувався святковий день біля берізки, спеціально поставленої посеред села. Напередодні Трійці відшукували в лісі найкращу в окрузі берізку, просячи у неї вибачення, зрубали з покаянною молитвою за таку дію, привозили в село і наряджали, як червону дівчину, у сім спідниць. А ввечері водили біля цієї берізки хороводи, співали пісні під веселу музику.

Нині ці народні традиції (призабуті в колишні роки) поступово почали відроджуватися. І можна тільки порадіти за те, що в багатьох куточках України на Трійцю, як у старі добрі часи, це народне свято збере безліч людей, а їхні душі наповняться умиротворенням і благодаттю, а обличчя засяють світлою радістю.

Чим старше стаєш, тим менше хочеться всяких дешевих інтриг, порожніх вистав і всіляких істерик. Хочеться лише затишної домашньої обстановки, смачної вечері в колі рідних і близьких, людини, яка знає, скільки цукру покласти в твій чай. І тільки тоді, коли ваші мрії будуть сильнішими за ваші страхи, вони почнуть здійснюватися.

Пам’ятайте, що обіймаючи своїх батьків – ми стаємо спокійнішими. Обіймаючи дітей – ми стаємо добрішими. Обіймаючи коханих – ми стаємо щасливішими. Обіймаючи друзів – ми стаємо щирішими. Обіймаючи знайомих – ми стаємо відкритішими. Обіймаючи життя – ми стаємо мудрішими.

Мудрості, просвітлення і Божої благодаті всім і на всі часи!

Володимир Заїка,
редактор всеукраїнського тижневика «Хазяїн».

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ