«Кусючі ліки». Історія гірудотерапії, особливості застосування та користь

«Кусачее лекарство». История гирудотерапии, особенности применения и польза
Реклама

Читати російською мовою

Про лікування п’явками наші предки знали ще в сиву давнину – їх активно використовували для лікування різноманітних захворювань. І нині в багатьох країнах світу лікування п’явками є дуже популярним. Отож, детальніше про все розповість лікар, акушер-гінеколог Тетяна Васильчук.

– Розкажіть трішки про історію гірудотерапії.

– Як стверджують дослідники, використовувати п’явок вперше почали лікарі Стародавнього Єгипту, де медицина взагалі була дуже високорозвинена. А вже звідти лікування п’явками поширилось в Стародавньому Римі, Греції, Індії та Китаї. На теренах України гірудотерапія набула особливої популярності наприкінці XVIII-на початку XIX століть.

Згодом про неї трохи призабули, але останніми роками вона стає все більш популярною. Про це свідчить і те, що сьогодні метод гірудотерапії затверджений Міністерством охорони здоров’я, а сама п’явка внесена до Державної фармакопеї. Відтак медики знову активно радять пацієнтам звернути увагу на цей метод лікування.

– При яких захворюваннях варто вдатися до лікування п’явками?

– Медики радять скористатися цим методом при багатьох захворюваннях. Зокрема, при алергії, бронхіальній астмі, хронічному бронхіті, захворюваннях шкіри тощо. П’явками лікують коліти, гастрит, патології печінки, панкреатит. Окрім цього, п’явки корисні при ряді хвороб серцево-судинної системи: ішемічної хвороби серця, гіпертонії, серцевої недостатності, атеросклерозу, тромбофлебіту, судинної дистонії тощо.

Як лікар-гінеколог раджу звернути на цей спосіб лікування тим жінкам, які потерпають від полікістозу яєчників, порушення менструального циклу, непліддя, міоми матки, аднекситу тощо.

Гірудотерапія принесе полегшення при радикуліті, остеохондрозі, різноманітних забоях, гематомах, ЛОР-захворюваннях, трофічних виразках. Хочу наголосити, що під час курсу такого лікування відбувається загальне оздоровлення організму.

– В чому цінність «кривавої» процедури?

– Попри високий рівень сучасної медицини вчені до кінця так і не з’ясували механізм лікувальної дії цих істот. Проте, користь лікування доведена не одним століттям застосування гірудотерапії.

П’явковий секрет має бактерицидну, болетамуючу та протизапальну дії. Окрім цього, він чудово зміцнює і розширює судини, зменшує набряк, знімає спазми судин та м’язів і зменшує температуру. До речі, склад ферментів, які під час укусу впорскує п’явка, змінюється залежно від того, які потрібні для хворого.

Вчені й досі не можуть пояснити, чому так відбувається. В слизі п’явки є гірудин – речовина, яка перешкоджає згортанню крові та попереджує утворення тромбів. Саме тому цей метод лікування дає дуже ефективні результати. До речі, за один сеанс ця унікальна істота вприскує в організм хворого до сотні різних біологічно активних речовин.

Давайте зупинимось трішки на самій процедурі.

Нині в медицині використовують лише три види п’явок: аптечну, східну і медичну. Хоча в природі існує близько 400 їх видів. Лікар, який проводить лікування п’явками, визначає місце, куди слід прикласти «кусючого лікаря», і ставить його туди.

П’явка прокушує шкіру або слизову оболонку хворого (це залежить від того, куди її ставлять) і п’є кров. Щодо тривалості процедури, то вона залежить від стану пацієнта та ступеня важкості хвороби, яку лікують, і може тривати від 30 хвилин до півтори години.

Хочу наголосити, що «кусючий лікар» сам визначає, скільки йому потрібно «лікувати» хворого.

– Чи може сам хворий або його близькі поставити п’явку і чи може вона нести інфекцію попереднього пацієнта?

– З цим питанням часто звертаються пацієнти, які думають, що прикладати п’явку слід туди, де болить. І це невірно, бо лише фахівець може визначити місце, де вона потрібна на даний час. А це залежить від патології, загального стану пацієнта тощо.

Перед початком лікування роблять загальний аналіз крові та коагулограму – визначення показників системи згортання крові. Щодо інфікування п’явками, то це абсолютно неможливо, адже п’явок вирощують на спеціальних біофабриках і вони проходять обов’язковий медичний контроль. Для лікування їх використовують лише один раз, після чого знищують.

– Гірудотерапія має якісь протипоказання?

– Так, це індивідуальна непереносимість п’явок, анемія, яскраво виражена гіпотонія, вагітність, гемофілія, цироз печінки, діаліз. Вкрай обережно сеанси слід призначати при онкозахворюваннях, під час місячних та дітям віком до 12 років.

Також перед лікуванням пацієнт повинен розповісти, які ліки та медичні засоби приймає, бо сеанси не можна проводити, коли хворий вживає віагру, аспірин, препарати на основі гінкго-білоба.

Бесідувала Олена РОМАНОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ