Які овочеві культури можна посадити в тіні?

Які овочеві культури можна посадити в тіні?
Реклама

Підкажіть, які овочеві культури
можна посадити в тіні,
а яким потрібно багато світла?

Антоніна АГЕЄНКО,
м. Жовті Води
Дніпропетровської обл.

Більшість овочевих культур дуже вимогливі до світла, тому для них потрібно підбирати відкриті місця. Слід пам’ятати, що рослинам не так важлива тривалість дня, як інтенсивність сонячного освітлення. Зазвичай достатньо 10-12 годин сонячного сяйва: це краще, ніж 15-20 годин похмурої погоди. Ділянка, затінена у вечірній час, але відкрита сонцю вдень, краще, ніж та, що розташована в тіні дерев весь день.

В Поліссі, північних районах, у Прикарпатті і Закарпатті багато овочевих культур відчувають дефіцит сонячної енергії. Високі вимоги до світла пред’являють такі культури, як томат, перець, баклажан, цибуля. Петрушку, квасолю, кукурудзу, гарбуз, кабачок, селеру, салат качанний, редьку також висаджують на відкритих ділянках.

Середні вимоги до освітлення не пред’являють огірок, часник, капуста білокачанна і цвітна. До цієї групи відносять і салат листовий, салатну гірчицю, шпинат, капусту пекінську, кріп. Легко миряться з тінню щавель, кмин і крес-салат.

Найбільш інтенсивне накопичення сухої речовини в томаті відбувається при 16-18-годинному дні. Баклажан позитивно реагує на скорочення довжини дня, але потребує інтенсивного освітлення. У похмуру погоду при високому ступені загущеності рослини розвиваються повільно, репродуктивні органи у них опадають, плоди утворюються дрібні. У огірка висока інтенсивність освітлення призводить до передчасного старіння і зниження врожаю.

Цибуля пред’являє різні вимоги до світла в період вирощування: якщо довжина дня становить менше 8-10 годин, то листя формується в збиток цибулин. В умовах довгого дня за більш короткий період утворюються великі цибулини. У зв’язку з цим треба прагнути до того, щоб період наростання листя був приурочений до 8-10-годинного дня, а утворення цибулин – до 14-16-годинного. У часнику при високій інтенсивності світла період росту дещо скорочується, врожай знижується. При короткому дні зубки в цибулині не утворюються зовсім.

Морква здатна рости і формувати коренеплоди при різній довжині дня, але в умовах високої сонячної інтенсивності. Буряк, редиска, редька також потребують інтенсивного освітлення, нестача якого призводить до зниження врожаю і погіршення якості коренеплодів. При довгому дні ці культури швидко переходять до стеблування. 

Капуста – рослина довгого дня, який веде до зменшення розмірів рослин і качанів. Цвітна капуста найбільш залежна від світла в період вирощування розсади. Після утворення листя вимоги до освітленості знижуються. При нестачі світла картопля не утворює бульб, але на тривалість освітленості рослина реагує слабо.

Довгий день сприяє ранньому стеблуванню шпинату, тому його висівають якомога раніше.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ